KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA


Słowo „krucjata” pochodzi od łacińskiego słowa „crux” – krzyż. Jest w nim wyrażone nasze przekonanie, że wyzwolenie może przyjść tylko stamtąd, z mocy Krzyża. Wyzwolenia, może dokonać tylko ten, który na krzyżu wyzwolił nas z niewoli grzechu i śmierci. Krucjata, a więc ci, którzy staną pod krzyżem, pod krzyżem Chrystusa. Pod krzyżem Chrystusa stała Maryja, pod krzyżem Chrystusa z Maryją stał Ojciec Święty Jan Paweł II. Pod krzyżem z Maryją i z Ojcem Świętym chcemy stanąć my, Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Chcemy się oddać Chrystusowi jako narzędzie, aby przez nas objawił moc Krzyża ku wyzwoleniu człowieka. Chodzi o Człowieka pisanego wielką literą. O tego człowieka, o którego upominał się Ojciec Święty Jan Paweł II, któremu drogę ratunku ukazał na nowo w swojej encyklice „Redemptor hominis” (Odkupiciel Człowieka). W tym kontekście chcemy podjąć naszą Krucjatę Wyzwolenia Człowieka.

"Serce wielkie nam daj, zdolne objąć świat. Panie, serce nam daj, mężne w walce ze złem!"


Krucjata Wyzwolenia Człowieka, zwana też Dziełem Niepokalanej, Matki Kościoła, jest ruchem maryjnym [...], który stoi zdecydowanie na stanowisku całkowitej abstynencji od alkoholu. Krucjata zrzesza w swoich szeregach tylko całkowitych abstynentów i zmierza do tego, aby jak najwięcej ludzi w imię miłości do Niepokalanej nakłonić do decyzji całkowitej abstynencji od alkoholu. Nie zgadza się Krucjata też zasadniczo na wprowadzenie w ramach swej akcji jakichś form złagodzonej czy „umiarkowanej” abstynencji, polegającej np. na wyrzeczeniu się tylko wódki i innych wysokoprocentowych napojów alkoholowych z jednoczesną tolerancją spożywania napojów alkoholowych niskoprocentowych.




Święci patroni Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

*** Krucjata to jest skarb, który można zabrać ze sobą do nieba ***


Papież Pius XII popierał paktykowanie abstynencji jako przebłaganie za grzechy, nie umiarkowania, jako przykład dla bliźnich oraz jako apostolstwo, które Kościół uznaje, przyjmuje, chwali i błogosławi.

Prymas Polski, Kardynał Stefan Wyszyński w przesłaniu z dnia 28 października 1957 r. do Krucjaty, prosił o ukazanie jej jako wynagrodzenie Bogu za wszystkie zniewagi, które doznaje od tych, co w nietrzeźwości zapominają o swoim człowieczeństwie.

Kardynal Macharski w liście na Tydzień modlitw o trzeźwość narodu pisze: "Proszę was przez miłość Pana Jezusa, abyśmy podjęli trud trzeźwości czy też całkowitego powstrzymania się od alkoholu. Proszę o to przez przyczynę Matki Najświętszej, Tej którą czcimy na Jasnej Górze, w Kalwarii Zebrzydowskiej, na tylu miejscach pielgrzymek, we wszystkich kościołach wszystkich rodzinach".

Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 21 marca 1979 r. podczas audiencji środowej powiedział do Polaków: "Człowiek nie może być sobą, po prostu nie może być sobą, nie jest godny swojego imienia, jeśli nie potrafi sobie mówić "nie". Otóż to "nie", to jest właśnie znaczenie wielkiego postu, praktyki postu, to twórcze "nie", muszę umieć sobie odmówić. Na to, żeby umieć odmówić sobie rzeczy niedozwolonych, trzeba umieć odmówić sobie rzeczy dozwolonych. Na pewno w naszej polskiej praktyce wielkopostnej dochodzi w szczególny sposób do głosu potrzeba trzeźwości. Niedawno czytałem w Tygodniku Powszechnym apel mojego następcy w Krakowie na ten temat, nie mogę nic innego zrobić, tylko pod tym apelem z całego serca podpisuję się i całym sercem go powtarzam pod adresem wszystkich, którym potrzebne jest to "nie", ażeby zachować ludzką godność i żeby służyć dobru współczesnej rodziny, narodu i ojczyzny. ".