KONCERT CHÓRU "GAUDEAMUS" Z BRNA
8.06.2013 r.

W sobotę 8.06 br. po Mszy św. wieczornej w naszym kościele odbył się koncert czeskiego Chóru "Gaudeamus" z Brna, który w tym dniu był gościem XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie.

Chór Gaudeamus to chór założony przez ukraińskiego chórmistrza i dyrygenta Alexandra Vacka w 1996 roku. W latach 1999-2003 Chór Gaudeamus był oficjalnym chórem Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Od 2003 kontynuuje swoją działalność jako stowarzyszenie. W 2003 roku kierownictwo artystyczne objął Štěpán Policer, a od 2007 roku chór prowadzi Dáša Briškárová.

Chór niewątpliwie przyczynia się do rozwoju kultury muzycznej w Brnie, dając koncerty i biorąc udział w wydarzeniach charytatywnych. Bierze również udział w festiwalach i konkursach chóralnych w kraju i za granicą (Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Polska, Portugalia, Słowacja):
• Międzynarodowy Festiwal Chórów Akademickich, Pardubice (2002) – Złoty Dyplom w kategorii chórów mieszanych oraz w kategorii folklor, Nagroda Specjalna Jury za wyjątkowe dokonania dyrygenta, Nagroda Rektora Uniwersytetu w Pardubicach oraz Nagroda Publiczności za najbardziej atrakcyjną prezentację na Festiwalu, Grand Prix Award IFAS 2002
• Międzynarodowy Festiwal Chórów „Jaro se otvírá” w Ostrawie (2004) – Złoty Dyplom i Nagroda Specjalna Jury dla najbardziej efektownej prezentacji Festiwalu
• Międzynarodowy Festiwal Chórów „Święto Pieśni” w Ołomuńcu (2009) – Złote Medale w kategorii „Współczesna muzyka chóralna Czech” i „Muzyka sakralna i duchowa”

Repertuar Chóru Gaudeamus obejmuje szeroki zakres utworów chóralnych skomponowanych przez czeskich i światowych kompozytorów, od muzyki renesansu aż do współczesności. Obecnie Chór Gaudeamus liczy 30 członków, głównie są to studenci i absolwenci brneńskich uczelni. Od czasu powstania Chór Gaudeamus nagrał i wydał kilka płyt. Występował z wieloma czeskimi i zagranicznymi chórami i orkiestrami (Chór Operowy Teatru Narodowego w Brnie, Musica da Camera Brno, Chór Oreya Žitomir, Brneńska Orchestra Filharmoniczna, Brneńska Orkiestra Akademicka, Czeska Orkiestra Kameralna Virtuosi, Ensemble Opera Diversa, Europejska Orkiestra Johanna Straussa).

Daša Briškárová

Daša Briškárová studiowała grę na fortepianie w Konserwatorium Muzycznym w Koszycach, na Słowacji. Podczas studiów zdobyła doświadczenie w dziedzinie dyrygentury chóralnej dzięki pracy z kilkoma chórami. Między 2000 a 2003 rokiem pracowała jako chórmistrz chóru w Teatrze Jonasa Zaborskiego w Preszowie.

W 2006 Daša Briškárová ukończyła Akademię Muzyczną im. Janáčka w Brnie, gdzie studiowała dyrygenturę chóralną u Josefa Pančíka. Była chórmistrzem Chóru Gimnazjum Křenová oraz Chóru Gimnazjum Pavla Křižkovskiego. Od 2004 roku była asystentką chórmistrza, a ostatnio została chórmistrzem Chóru Gaudeamus.
Z tym Chórem odniosła znaczący sukces (2 Złote Medale) w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Festiwalu Pieśni” w Ołomuńcu w 2009 roku.

Od 2010 roku jest również chórmistrzem Berneńskiego Chóru Akademickiego. Pracuje jako répétiteur w Operze Janáčka Teatru Narodowego w Brnie.