PIELGRZYMKA SAMOLOTOWA
DO FATIMY
I SANTIAGO DE COMPOSTELA
8 - 14.10.2014 r.

W dniach od 8 do 14 października br. grupa pielgrzymów z naszej parafii wspólnie z parafią św. Antoniego uczestniczyła w samolotowej pielgrzymce do Fatimy i Santiago de Compostela. O organizację pielgrzymki poprosiliśmy Katolickie Biuro Pielgrzymkowe z Warszawy mające swoją Agencję w Gdyni. Pielgrzymom towarzyszyło 5 księży: nasz Ks. Proboszcz, Ks. Jan Kowalski - proboszcz parafii św. Antoniego, Ks. Krystian Wilczyński - były wikariusz parafii św. Antoniego, a obecnie służący w niej jako pomoc duszpasterska, Ks. Eugeniusz Stencel - proboszcz parafii sw. Mateusza w Starogardzi Gdańskim z siedmiosobową grupą oraz Ks. Jan Ropel - proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwii Chrystusa w Toruniu.
Głównym celem pielgrzymki było przede wszystkim nawiedzenie dwoch wielkich sanktuariów: Matki Bożej w Fatimie w Portugalii i Św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Widok na Bazylikę w Fatimie

Nasz hotel w Fatimie

Pierwsze kroki na placu

Kaplica Objawień

Rozpoczynamy Drogę Krzyżową

Na Drodze Krzyżowej

Anioł Pokoju i dzieci

Trzeciego dnia pobytu na portugalskiej ziemi, po rannej Mszy św w miejscu objawień i śniadaniu w hotelu, wyruszyliśmy w podróż, by odwiedzić dwa zespoły klasztorne w Batalha i Alcobaca ujęte ze względu na swoje piękno architektoniczne i bogatą historię - na liście UNESCO. Następnie udaliśmy się do malowniczej namorskiej miejscowości Nazare, w której mieści się pierwsze Sanktuarium Maryjne Portugalii.

Kościół NMP w Bathala

Bathala - Grób nieznanego żołnierza

Klasztor w Alcobaca

Alcobaca - niedokończone kaplice

Nazare - Sanktuarium MB

Wspólne zdjęcie przed Sanktuarium

Nad oceanem

Owoce morza na obiad

13 października o godz. 9.00 udaliśmy się na Plac Modlitw, aby uczestniczyć w uroczystościach fatimskich: Różaniec Międzynarodowy, procesja i przeniesienie figury Matki Boskiej Fatimskiej z kaplicy Objawień do ołtarza na Placu Modlitwy. Głównym nabożeństwem była Msza św. Międzynarodowa koncelebrowana, potem błogosławieństwo chorych i procesja pożegnalna „Adeus” . Tysiące pielgrzymów białymi chusteczkami żegnało figurę Matki Bożej podczas procesji kończącej uroczystości.

Procesja do z Figurą MB Ołtarza polowego

Pielgrzymi pozdrawiają MB

Widok na plac od Ołtarza

Msza św. w strugach deszczu